YEŞİLLİKLERİ BOZULMADAN SAKLAMANIN PÜF NOKTALARI

16 Nisan 2020 Perşembe

Normal zamanlardan çok daha fazla mutfakta vakit harcıyoruz. Pazardan veya marketlerden alınan sebzelerin fiyatlarından dolayı hiçbirini bozulmaya bırakmaya veya ziyan etmeye hakkımızın olmadığı günlerdeyiz. Öbür taraftan salgın hastalıklarla mücadele edebilmemiz için sindirim sistemimizin güçlü olması gerekiyor. Bu da bol sağlıklı ve temiz yeşillik tüketmekten geçiyor. 

Çabuk Bozulma Problemi

Bazı sebzelerin yapısı bakımından çabuk tüketilmesi gerekenler listesinde olduğunu biliyoruz. Ama öbür taraftan canlı gözükmesi için kimyasal ilaçlarla büyütülen sebzelerin varlığı da bir gerçek. 

Organik gübre kullanılarak yetiştirilen sebzeler ise hem daha uzun ömürlü hem de daha sağlıklı. Almaları gereken besinleri doğal yollarla aldıkları için daha verimli büyüyor ve insan sağlığını tehdit edecek herhangi bir maddeyi bünyesinde barındırmıyor. Bahsi geçen sebzelerin bozulmadan saklanması için birkaç ipucu bulunuyor. 

Çözümü

Yeşilliklerin temizlenmesi gerekiyor. Bununla ilgili yöntemleri bir önceki blog yazımızda sıralamıştık. En bilinen yöntem olarak 10-15 dakika sirkeli suda bekletin. Süzdükten sonra 2 -3 kez yıkayıp duru suda bekletin. 

Yıkanan sebzeleri sebze kurutucuda kurutup altındaki suyu dökün. Tekrar kurutucuyu çalıştırın. Su kalmadığına emin olana dek bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca bütün sebzeleri aynı anda kurutucuya koyarsınız kuruduklarından emin olamazsınız. Parça parça yapabilirsiniz. Çünkü sebzelerin kuruluğu ne kadar fazla olursa dayanıklılığı da o kadar fazla olur. Bu temizleme ve kurutma işlemini bütün sebzelere uygulayın. Mutfak tezgahına temiz bir bez serin. Bütün yeşillikleri bu bezin üzerine yan yana dizin. Yeşillikleri buzdolabında kaplarda saklayın. Dilerseniz buzdolabı poşetlerini veya kilitli poşetleri de kullanabilirsiniz ancak en sağlıklı yöntem kaplarda saklamaktır. Kapların içine önce mutfakta kullanılan havlu peçeteden serin. Üzerine kurutulan yeşillikleri ezmeden doldurun. Yeşilliklerin üzerine havlu peçete serin. Elinizle peçetelerin üzerine su serpiştirin. Kapak yada strech filmle üzerini kapatın. Hava almamasına özen gösterin. Kaplara koymadığınız sebzeleri kağıttan keselere ya da bez torba içine koyup buzdolabının sebze bölümünde saklayın. Bu yöntemle sebzelerinizi muhafaza ederek taze kalmasını sağlarsınız. 

Yemek yaparken önceliği çabuk bozulan sebzelere verirseniz hiçbirini erkenden atmak zorunda kalmazsınız. 

İmkanınız varsa maydanoz, biberiye, arpacık soğanları evinizde TEKOG organik gübre yardımıyla saksıda yetiştirebileceğinizi unutmayın. Böylece tükettiğiniz gıdaların tazeliğinden ve doğallığından yana içiniz rahat olur.