TEKOG VEGAN SIVI ORGANİK GÜBRE

18 Nisan 2020 Cumartesi

Küresel iklim krizi ve tarımdaki kimyasal uygulamaların sonucunda organik ve vegan beslenme son zamanlarda sıkça gündemimizde yer almaya başladı. Organik beslenme en basit anlatımıyla, besinlerin bahçeden ya da tarladan herhangi bir kimyasal işleme uğramadan tüketicinin sofrasına inmesidir. “Üreticiden tüketiciye” sloganıyla açılan birçok manav ya da işletmenin gerçekte ne kadar organik olduğu ise hayli şüpheli. Aynı vegan beslenmede olduğu gibi.

Vegan beslenme, çeşitli sebeplerden dolayı hayvansal ürünleri tüketmeyi reddetmektir. Yani hayvansal herhangi bir gıdanın günlük beslenme düzeninde olmayışıdır. Ancak günümüzde, özellikle ülkemizde %100 vegan beslenmeden söz etmek mümkün değildir. Genele bakıldığında Türkiye’deki tarımsal uygulamalarda organik gübre kullanımının çok az olduğu görülür. Kimyasal ağırlıklı hayvansal gübrelerin kullanımı, vegan beslenmeyi imkansız hale getirmektedir. Hayvan gübresi ve solucan gübresi ile yetişen ürünler vegan beslenme felsefesinin önüne geçmektedir.

Peki nedir bu solucan gübresi ve hayvansal gübre?

Bitki besin kaynağı olarak organik gübreler bitki, hayvan ve insan kaynaklı kalıntılar veya atıklardan oluşuyor. Söz konusu gübreler bolca azot, fosfor, potasyum ve diğer besin elementlerini içeriyor. Bu yüzden genellikle hayvan dışkısının karıştığı toprağın tarımsal uygulamalarda kullanıldığı biliniyor. Bunun yanında solucan gübresi de sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılarak solucanların sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu elde edilen organik gübredir. İçerisinde bu tarz hayvansal maddeler bulunan gübreler organiktir fakat vegan beslenmeye uygun değildir.

Vegan gübre bulmak mümkün mü?

TEKOG Sıvı Organik Gübre tamamıyla vegandır. Dünyanın ilk ve tek V-Label Vegan Sertifikalı organik gübresidir.

TEKOG Vegan Sıvı Organik Gübre, kimyasallardan yorgun düşmüş toprakları gençleştirip tarım ürünlerindeki verimliliği arttırır. Ayrıca toprakta öncesinde kullanılmış kimyasal gübre kalıntılarını da yok ederek toprağın dinlenmesini sağlar. TEKOG Vegan Sıvı Organik Gübre sayesinde yenilenen toprak, yaşayan toprak haline gelir.

TEKOG Vegan Sıvı Organik Gübre ile gençleşen topraklarınızda su tutma kapasitesi artar. Böylece bitki toprağa daha sıkı tutunmaya başlar. Bütün bitki ürün gruplarının 10 -20 gün arasında erken hasat edildiği görülür.

TEKOG Sıvı Organik Gübre, hasattan 45 gün öncesinde uygulandığı takdirde, topraktaki bütün kimyasalları temizleyerek toprağın daha rahat nefes almasını sağlar.

Hasat edilen üründe şeker, protein, yağ ve kuru madde oranını arttırır. Yaş meyve ve sebzelerde 5-10 gün arasında değişen uzun raf ömrü verir.

TEKOG Vegan Sıvı Organik Gübre toprağınızı koruyarak hem sağlıklı hem vegan beslenmeye yardım eder.