TEKOG ORGANİK GÜBRENİN FAYDALARI

18 Nisan 2020 Cumartesi

Bitki içerisindeki maddeleri organik bileşikler şeklinde bulunduran ve amacı, toprağa fiziksel ve kimyasal olarak zarar veren canlı atıklarından arındırılmış gübreye, organik gübre denir. Üretiminde hiçbir şekilde kimyasal madde bulunmaz. Dolayısıyla insan sağlığına zarar vermez.

Son yıllarda kimyasal içerikli gübreler tarımda sıkça kullanılmaya başlandı. Bu kimyasal içerikli gübreler bitkinin yapısına zarar verdiği gibi toprağın yapısına da zarar veriyor. Doğal olarak toprakta yetişen bitkinin kalitesine ve hasat zamanına da etki ediyor. Daha verimli ve sağlıklı ürünler için organik gübre kullanımı yaygınlaşıyor.

TEKOG organik sıvı gübre de içerdiği vitaminlerle toprağın gençleşmesine ve ürünlerin daha verimli olmasına katkıda bulunuyor. Ayrıca, daha gelişmiş ve onarılmış bir kök yapısı ile kuvvetli kök basıncı, gençleşmiş ağaçlar, ekstra köklendirici ve geliştiricilere gerek duymayan bitkiler yetiştirebilmenizi sağlıyor.

TEKOG Sıvı Organik Gübre

Sıvı organik gübre, hiçbir kimyasal ilaç barındırmayan gübrenin çeşitli işlemlerden geçerek sıvı hale getirilmesiyle oluşur. TEKOG sıvı organik gübre bütün bitkilere uygulanabilir. Sıvı organik gübre içerisinde toprak ve yaprak için elzem proteinler, hümik, fülvik asit, organik azot, organik potasyum oksit, enzimler ve mikroorganizmalar bulunur. Vitaminler ve izelementler ile takviyelendirilen  gübre oldukça zengin ve güçlü bir içeriğe sahiptir.

Organik Gübrenin Faydaları:

  • Organik gübre bitkide hücre bölünmesini arttırır. Bu da bitkinin büyüme hızına etki eder. Daha çabuk büyüyen bitki daha erken ürün verir.
  • Organik gübreleme ile bitki ve toprağın su tutma kapasitesi, kuraklığa karşı dayanıklılığı artar.
  • Daha az kimyasala maruz kalan topraktan daha fazla verim alınır. Organik gübre toprağa atılan kimyasalları parçalar ve böylece verimle kaliteyi arttırır.
  • Organik gübrenin toprağa ve yaprağa uygulanması sonucunda bitkiye güç kazandırır.
  • Zararlı organizmaları uzaklaştırıp faydalı organizmaları toprağın bünyesinde tutacağı için bitki daha güçlü kök ve gövdeye sahip olur.
  • Bitkiler, toprakta bulunan besin elementlerinden, normalden daha fazla yararlanır.
  • Organik gübre toprağı zararlı kimyasallardan temizler. Temizlene toprak hava alır.
  • Organik gübre toprağın rengini koyulaştırır, bu sayede toprak daha fazla güneş ışığını emer.
  • Toprak erozyon tehlikesine karşı daha güçlenir.