SEBZE VE MEYVELERİ NASIL TEMİZLERİZ?

16 Nisan 2020 Perşembe

Dünyada ve ülkemizde ciddi sorun teşkil eden corona virüsü hepimizi mutfağımıza giren besinler hakkında endişeye düşürdü. Organik olmayan besinler için hala tartışmalar sürerken yeni bir tartışma alanı da doğmuş oldu. Tarladan toplanıp soframıza gelen meyve ve sebzelerin temizliğinden emin olamıyoruz. O yüzden biz de kendi hijyen koşullarımızı yaratmaya özen gösteriyoruz. 

Hayatın büyük çoğunluğunun evde geçtiği günlerde doğal olarak mutfağa daha fazla zaman ayırmaya başladık. Hazır mutfağa girmişken meyve ve sebze temizliğine de dikkat çekelim. 

Öncelikle organik gübre ile yetişen meyve ve sebzelerde tarım ilacı olmadığı için gönül rahatlığı ile tüketim yapabilirsiniz. Ancak; güvenmediğiniz, tarım ilacı olma ihtimali yüksek olan besinleri evde bir leğen içinde sirkeli ya da karbonatlı suda en az 20 dakika bekletmelisiniz. Bu yöntemi özellikle yeşilliklerde uygulamalısınız. Çünkü diğerlerine göre yeşillikler bu ilaçları ve mikroorganizmaları bünyesinde daha uzun süre ve daha çok biriktirebiliyor. Sirke en bilinen antiseptik yani antibakteriyel madde olma özelliği taşıyor. Sebze ve meyveleri birçok kimyasaldan, tarım ilacından, parazitlerden arındırıyor. Tüketeceğiniz gıdaları sirkeli sudan sonra tekrar temiz sudan geçirince de temizlik işi bitmiş oluyor. 

Bir diğer yöntem de sirkeli su ve limon karışımının sprey yardımıyla meyve ve sebzelerin üzerine sıkılması. Burada önemli olan karışımı sıktıktan sonra 10 dakika bekletmeniz. 10 dakika sonra meyve ve sebzelerinizi yıkayabilirsiniz. 

Üçüncü yöntem de her bir meyve ve sebzeyi tek tek yıkamak, özel olarak ilgilenmek. Hepsini aynı yerde ve aynı anda yıkamanın yanlış olduğu yönünde kanılar mevcut. Bunun sebebi de hepsinin farklı tarlada yetişmesi, farklı ilaçlara maruz kalmasıdır. Doğal olarak bunların temizlenmesi de farklı olacaktır. O yüzden domateslerle marulları aynı kapta yıkamak çok da doğru bir hareket sayılmıyor. 

Gelelim kabuklulara… Kabuklu meyve ve sebzelerin akan su altında fırça yardımıyla ovulması öneriliyor. Ayrıca kabuğunu soyarken bıçağın uç kısmının içine ne kadar az temas ederse o kadar iyi olduğu söyleniyor. 

Bilim adamlarının deney olarak yaptığı öne sürülen bir temizleme yöntemi de karbonatlı su. Zirai ilaçlardan arındırmak için karbonatlı su içinde 15 dakika bekletilen meyve ve sebzelerin %90 oranında arındığı belirtiliyor.

Unutmamamız gereken bir şey var ki o da tarımda doğal yöntemlerin kullanılması her açıdan insan sağlığı üzerinde etkili.