ORGANİK TARIMLA GÜVENLİ GIDAYA ULAŞMAK MÜMKÜN

16 Nisan 2020 Perşembe

Küresel ısınma ile birlikte gelen iklim değişikliği tarım faaliyetlerinde dengeyi bozdu. Tarım alanlarında kimyasal ilaçlar kullanımı arttı. Özellikle pestisit kullanımı 2015 yılından itibaren dünya genelinde 3,5 milyon ton arttı. Pestisit endüstriyel tarımda mantar, böcek, yabani otlara karşı kullanılan kimyasalların genel adıdır. Tarım ilacı olarak bilinen pestisit bitkiyi iyileştirmediği gibi; karıştığı toprağı, suyu, havayı ve insanları zehirler.

Çeşitli STK’lar tarafından pestisitin zararlına karşı bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor. Zehirli üretim modellerine karşılık doğa dostu yöntemler hakkında üretici ve tüketiciler bilinçlendiriliyor. Bahsi geçen doğa dostu yöntemlerin en başında organik tarım bulunuyor. 

Organik Tarım ve Organik Gübre

Organik tarım, toprak verimliliğini arttırmak için yeşil gübre, bitki nöbetleşmesi, zararlı maddelerin kontrolünü içeren; hormon ve genetiği değiştirilmiş organizmaların kullanımını kabul etmeyen tarım yöntemidir. Organik tarımın amacı toprak ve su kaynaklarını; çevreyi, bitki, insan ve hayvan sağlığını koruyarak kullanmaktır. Organik tarım sertifikalı ürünler bakanlık ve çeşitli komisyonlarca izlendiği için bütün aşamaları kontrolden geçer. 

Organik gübre de organik tarımda toprak verimliliğini arttırmak için kullanılır. Organik gübrelerin içinde bulunan potasyum, magnezyum, kükürt gibi maddeler doğal kaynaklardan elde edilir ve toprağa ya da bitkiye zarar vermez. 

Dünyayı tehdit eden iklim krizini de tetikleyen tarımda uygulanan zehirli politikalara mahkum değiliz. Organik tarımın verdiği zehirsiz besinlerle hem insan hem de çevre sağlığı korunabilir. 

Güvenli Gıdalara Ulaşmak Mümkün

Bireysel tüketici olarak alacağımız önlemlerle ne yediğimizi bilecek ve zehirsiz gıdalara ulaşabiliriz. Eğer üretici sınıfındaysak tarımda organik gübrelere yer vererek doğanın dengesine müdahale etmeyi bırakarak, sürdürülebilir tarıma destek olmalıyız.

Bir diğer konu da seralarda, besinler mevsiminden bağımsız yetiştirilirken erken hasat sağlayacak tarım ilaçlarının kullanılması. Söz konusu ilaçların içinde zehir bulunur. Mümkünse yerel ürünler tercih ederek doğa dostu alışveriş yapmalı, mevsiminde yetişen ürünleri tercih etmeliyiz. Hatta imkanımız varsa organik gübre yardımıyla bahçemizde, saksımızda, balkonumuzda biber, maydanoz gibi kolay yetişen bitkileri kendimiz yetiştirmeliyiz.