ORGANİK TARIM İLE BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİR

16 Nisan 2020 Perşembe

K​​​​​​orona virüse karşı elimizdeki en güçlü silah güçlü bağışıklık sistemimiz. Ancak bağışıklığınızı güçlendirmeye çalışırken kimyasala maruz kalıyor olabilirsiniz. 

Kimyasal Gübre Faktörü

Başta korona virüs olmak üzere çeşitli salgın hastalıkların temelinde kimyasal gübre kullanımı yatıyor. Gittikçe artan dünya nüfusu önce tarım alanlarının yok olmasına, sonra da besin talebinin hızlıca karşılanması için kimyasal yöntemlerle tarım yapılmasına yol açıyor. 

Güçlü Bağışıklık Sistemi

Güçlü bağışıklık sisteminin önemi korona virüs ile birlikte anlaşıldı. Uzmanlar insan sağlığını ilgilendiren her olayda bağışıklık konusunda uyarılarda bulundu. Korona virüs gibi hayati riskin yüksek olduğu hastalıkla birlikte bağışıklığı güçlendirmek için beslenme önerileri çeşitli platformlarda yayılmaya başladı. 

Ancak bahsi geçen beslenme önerileri aslında yeterince sağlıklı değil. Çünkü her insanın bünyesi farklıdır, sindirim sistemi vb. hayati fonksiyonları farklı çalışır. Ayrıca öneriler arasında bulunan besinlerin organik olduğu da şüpheli. 

Örneğin, bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavsiye edilen yeşil çayı paketlenmiş halde alıyorsanız işlemden geçmiş bir ürün alıyorsunuz demektir. Veya mevsimi gelmeden çilek, erik, kavun, karpuz gibi meyve ve sebzeler mutfağınıza giriyorsa bilin ki çok da doğal olmayan besinler tüketiyorsunuz.

Temiz Gıda, Sağlıklı Beden

Kimyasala maruz kalmamak ve içinizi rahat tutmak adına mutfağınıza giren sebze ve meyveleri mutlaka sirkeli ya da karbonatlı suda yıkayın. 

Bağışıklık sisteminizi kimyasallardan uzak tutmak için organik olduğunu bildiğiniz besinleri tüketin. Bunun için pazardan veya manavdan alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz. Büyük marketlerin manav reyonu ise uğrayacağınız son yer olmalı. Zincir marketler ürünlerini taze tutmaya gayret ediyor olabilir ancak hiçbir market pazar veya manav kadar %100 doğal ürünler vadetmez.

Evinizde imkanınız varsa balkonda veya bahçede saksıda soğan, maydanoz, biber gibi kendi ihtiyacınızı karşılayacak ürünler de yetiştirebilirsiniz. 

Büyük şehirde yaşayanlar için doğru yerden seçim yapmak zor. Daha küçük ve bağ – bahçe imkanı olan yerlerde yaşayanlar için işler daha kolay. Bu gibi yerlerde tarım yapılırken organik gübre kullanımı yaygındır. Bitkinin yapısını bozacak veya erken olgunlaştıracak hormon takviyeleri pek kullanılmaz.

Doğanın ve insanın sağlığı için organik yaşam önem taşır. Siz de pandemi günlerinde bağışıklığınızı güçlendirmek için sağlığınıza dikkat edin, her daim doğal olan ürünleri tercih edin.