KİMYASAL GÜBRELERİN SALGIN HASTALIKLARA ETKİSİ

18 Nisan 2020 Cumartesi

Korona virüsü şubat ayı itibariyle bütün dünyada etkisini gösterdi. Uzmanlar, mart ayından beri ülkemizde de ortaya çıkan yeni tip korona virüsünden korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda uyarıyor.

Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı koruyan bütün yapı ve sistemlerden oluşuyor. Başka bir ifadeyle vücudun koruma kalkanı görevini üstlenerek hastalıklara karşı mücadele ediyor. Bu yüzden güçlü bağışıklık sistemi hayatımızın her anında önemli bir rol oynuyor.

Bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için sağlıklı beslenmek ve bol su tüketmek alınacak önlemlerin başında geliyor. Bol su tüketimi ile de vücuttaki toksinler atılıyor. Böylece bünyesinde kendine zarar verecek içerikte herhangi bir şey barındırmayan vücut, dış etkilerle daha kolay savaşır hale geliyor.

Son zamanlarda global düzeyde etki eden hastalıkların (Domuz gribi, kuş gribi, korona, kanser vb. ) artmasının temel sebepleri arasında tarımda uygulanan yanlış politikalar yatıyor. Özellikle organik gübre yerine bitkilerin daha hızlı sonuç vermesi için kullanılan kimyasal gübreler, insan sağlığını ciddi derecede tehlikeye atıyor. Organik gübre ile yetiştirilmiş bitkiler mevsiminde meyve veriyor, içinde doğal olmayan hiçbir madde bulundurmuyor.

Kimyasal gübreler, hızlı meyve oluşumunu sağlamak için bitkinin yapısını değiştirip onu mutasyona uğratıyor. Yani insan vücudunun bağışıklık kazandığı mikroorganizmalardan farklı türler oluşturuyor. Hal böyle olunca insan vücudu tanımadığı bir türle savaşmak zorunda kalıyor. Hastalığı meydana getiren bileşenler bilinmediği için de tedavi yöntemi bulmak uzun sürebiliyor.

Söz konusu salgın hastalıkların artmasını önlemek için tarımda organik gübrelemeye geçmek gerekiyor. Organik gübre ile yetiştirilen bitkiler mevsiminde meyve veriyor, içindeki vitaminleri koruyabiliyor.

Bireysel Olarak  Ne Yapılabilir?

Her şeyde olduğu gibi yiyecek ve içeceklerde de temizliğe önem verilmesi gerekir. Mutfağa giren her meyve ve sebzenin temiz olduğundan emin olunmalı. Ayrıca organik gübre kullanılarak yetiştirilen ürünlerde kimyasal hiçbir atık bulunmadığı için bu tarz besinler tüketmeye özen göstermeliyiz. Suyu hayatımızın en başına koyarak dengeli beslenmek için elimizden geleni yapmalıyız. Kişisel hijyenimize özen göstererek kalabalık ortamlardan uzak durmalı, günlük egzersizlerimizi ihmal etmemeliyiz.